Początek nowej kadencji Sejmu to nie tylko czas na debiuty parlamentarne, ale także okazja dla wyborców aby poznali majątki wybranych przez siebie przedstawicieli regionu we władzach kraju.
W okręgu nr 35, w skład którego wchodzą także Mikołajki wybiera się dziesięciu posłów na Sejm. W tegorocznych wyborach 4 mandaty uzyskali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (Janusz Cieszyński, Olga Semeniuk – Patkowska, Iwona Arent, i Artur Chojecki), także 4 przypadły kandydatom z list Koalicji Obywatelskiej (Janusz Cichoń, Paweł Papke, Anna Wojciechowska oraz Maciej Wróbel), a po jednym mandacie zdobyli przedstawiciele Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, kolejno Urszula Pasławska i Marcin Kulasek.
W gronie nowych parlamentarzystów z naszego okręgu mamy czterech debiutantów. Z list PiS mandat poselski uzyskał po raz pierwszy były już Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, który ostatecznie zamiast kandydować w rodzinnym okręgu wrocławskim wylądował na „jedynce” na Mazurach, była wiceminister w resortach do spraw rozwoju Olga Semeniuk – Patkowska, która do niedawna jeszcze sprawowała mandat radnego m. st. Warszawy, oraz niedawny Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. W Sejmie zadebiutuje też Maciej Wróbel z Platformy Obywatelskiej, niegdyś Wiceburmistrz Giżycka.
Majętna żona Cieszyńskiego, u Semeniuk bieda aż piszczy, wszyscy na kredycie
Janusz Cieszyński, zgodnie z informacjami zawartymi w jego oświadczeniu majątkowym posiada oszczędności w wysokości około 130 tysięcy złotych, do tego drobne kwoty w innych walutach, a także kilka akcji Orlenu i banku Pekao S.A. Jest właścicielem mieszkania o powierzchni ok. 75 metrów kwadratowych wycenionego na nieco ponad milion złotych. W bieżącym roku jego głównym źródłem dochodów była praca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako Minister zarobił on ponad 200 tysięcy złotych. Przebiła go jednak żona, Wanda Buk, która pełni funkcję Wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej. W tym samym czasie zarobiła prawie 250 tysięcy złotych! Były Minister Cyfryzacji może pochwalić się posiadaniem dzieła sztuki o wartości około 50 tysięcy złotych, a także samochodu Honda Civic z 2012 r. Poseł Cieszyński ma też bardzo wysokie długi w sumie na ponad milion złotych! Ale kto by się martwić mając tak piękną i bogatą żonę…
Dużo mniej można powiedzieć o majątku byłej wiceminister Olgi Semeniuk – Patkowskiej. Nowa poseł ziemi mazurskiej nie posiada jakichkolwiek oszczędności, nieruchomości ani wartościowych przedmiotów czy nawet samochodu. I to pomimo tego, że w zeszłym roku w samym Ministerstwie zarobiła ponad 200 tysięcy złotych. Do tego dochodzą diety radnej m. st. Warszawy w wysokości prawie 30 tysięcy złotych. Pani poseł ma za to ok. 125 tysięcy złotych długów, w postaci kredytów gotówkowych zaciągniętych w PKO BP.
Trzeci z sejmowych debiutantów z list PiS były wojewoda Artur Chojecki plasuje się pośrodku. Deklaruje niewielkie oszczędności (5000 zł), a także posiadanie mieszkania o powierzchni 56 metrów kw. i wartości ok. 400 tysięcy złotych. W 2022 r. zarobił jako wojewoda niecałe 200 tysięcy złotych. Podobnie jak koledzy i koleżanki z PiS nie uniknął długów. Oprócz kredytu hipotecznego w wysokości 55 tysięcy franków szwajcarskich ma do spłacenia także zaciągniętą w zeszłym roku w Skoku Stefczyka pożyczkę na 160 tysięcy złotych.
Jedyną reprezentantką PiS z doświadczeniem parlamentarnym w nowej kadencji Sejmu została poseł Iwona Arent. Parlamentarzystka oprócz oszczędności w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 1500 euro posiada dwa mieszkania (o wartości kolejno 400 i 350 tysięcy złotych), a także inne nieruchomości warte 235 tysięcy złotych, prawie 3000 akcji spółki Energa S.A. oraz Skodę Octavię z 2012 r. Jako Poseł zarobiła nieco ponad 160 tysięcy złotych. Ma do spłacenia także kredyt hipoteczny na kwotę 159 tysięcy złotych. Losy poseł Arent nie były pewne – po publikacji nagrania na którym jej syn bije swoją dziewczynę jej miejsce na liście PiS było dyskusyjne!
Mniej długów, więcej dochodów
Poseł Janusz Cichoń mimo, że w przeciwieństwie do kolegów z PiS nie korzystał w ostatnich latach z dobrodziejstw sprawowania władzy zgromadził od nich większy majątek, unikając jednocześnie długów. Zgodnie z oświadczeniem majątkowym Poseł posiada środki finansowe w wysokości ponad pół miliona złotych! Do tego dom z gospodarstwem o wartości 650 tysięcy złotych. W zeszłym roku zarobił jako poseł 230 tysięcy złotych. Otrzymał także ponad 110 tysięcy złotych emerytury oraz wynagrodzenie w wysokości 14 tysięcy złotych z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest posiadaczem dwóch samochodów – Suzuki Grand VItara z 2014 r. oraz Volkswagena Golfa z 2017 r. Cichoń jest wyjątkiem wśród posłów z okręgu nr 35 – nie ma żadnych zobowiązań. W końcu poseł bez długów!
Dla Pawła Papke nadchodząca kadencja także nie będzie pierwszą w polskim Sejmie. Były siatkarz sprawuje mandat Posła już od 12 lat. Posiada polisę na życie wartą ponad 120 tysięcy złotych, dom o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych o wartości 1,4 miliona złotych, a do tego działkę budowlaną wartą 350 tysięcy złotych. W zeszłym roku zarobił ponad 300 tysięcy złotych. Nie wskazał żadnych innych wartościowych składników majątku, a także jakichkolwiek długów.
Poseł Anna Wojciechowska ma majątek w wysokości ok. 20 tysięcy złotych, prawie 6 tysięcy dolarów i ponad 8 tysięcy euro. Nie ma żądnych nieruchomości ani długów, posiada za to Mercedesa z 2014 r. o wartości ok. 50 tysięcy złotych. Ostatnio zarabiała jako Poseł na Sejm RP (prawie 200 tysięcy złotych). Dostaje także emeryturę w wysokości 23 tysiące złotych.
Maciej Wróbel to jedyny sejmowy debiutant z ramienia niedawnej opozycji. Przed wyborem na Poseł był zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. Z tego tytułu zarobił trochę ponad 100 tysięcy złotych. Ma kilkanaście tysięcy złotych oszczędności, 68 – metrowe mieszkanie o wartości 540 tysięcy złotych, inne nieruchomości o wartości ok. 350 tysięcy złotych oraz leasingowaną przez firmę żony Skodę Superb z 2018 r. Pan Poseł ma także dwa kredyty hipoteczne i pożyczkę gotówkową na łączną kwotę ok. 465 tysięcy złotych.
Jedyna reprezentantka Trzeciej Drogi Urszula Pasławska z PSL to parlamentarzysta dobrze znana wszystkim w regionie. Mandat sprawuje od 2015 r. Zgodnie z oświadczeniem pani poseł posiada ona ok. 36 tysięcy złotych oszczędności i mieszkanie o powierzchni 48 m2 o wartości ok. 400 tysięcy złotych. Nie ma długów, a w 2022 r. zarobiła jako parlamentarzystka ponad 220 tysięcy złotych.
Przedstawiciel Nowej Lewicy Marcin Kulasek nie posiada oszczędności i jest współwłaścicielem mieszkania o wartości 400 tysięcy złotych i powierzchni 82 metrów kwadratowych. Jego jedynym źródłem dochodów jest praca parlamentarna (z tego tytułu zarobił 220 tysięcy złotych), a jedynym wartościowym składnikiem jego majątku ruchomego jest Toyota Yaris z 2009 r. Poseł posiada również wspólnie z żoną 2 kredyty w ramach których do spłaty pozostało mu ponad 63 tys. franków szwajcarskich oraz 75 tysięcy złotych. Skromnie – jak na lewicę przystało!